O projekcie

Projekt Biofeedback narzędziem przygotowywania do zmiany wyzwań zawodowych współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
4.3 Współpraca ponadnarodowa

Okres realizacji projektu od 2021-03-01 do 2023-01-31
Obszar realizacji projektu: Cała Polska

Wnioskodawca: Doradztwo Społeczne i Gospodarcze
Partner ponadnarodowy: Ca Clutch

Cel główny: Wypracowanie i wdrożenie przy współpracy z Partnerem Ponadnarodowym nowego rozwiązania – modeli utrzymania aktywności zawodowej pracowników w wieku przedemerytalnym i emerytalnym, co przyczyni się do przedłużenia ich aktywności zawodowej.

Cele szczegółowe:

  1. Poprawienie kondycji psychofizycznej 48 osób w wieku  przedemerytalnym i emerytalnym, co pozwoli im na podjęcie nowych wyzwań zawodowych.
  2. Zwiększenie wiedzy kadry zarządzającej z zakresu komunikacji z pracownikami w wieku okołoemerytalnym, w tym zapobieganiu niedyskryminacji poprzez praktyczne warsztaty z udziałem przedstawicieli kadry zarządzającej oraz ich pracowników w wieku okołoemerytalnym.

W projekcie wykorzystywane będą dwa rodzaje działań współpracy ponadnarodowej wypracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania oraz wymiana informacji i doświadczeń.

Zadania w projekcie:

  1. Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerem ponadnarodowym
  2. Testowanie wypracowanego rozwiązania na grupie docelowej projektu
  3. Analiza efektów testowanego rozwiązania z uwzględnieniem opinii eksperta/ów oraz wsparcia partnera ponadnarodowego
  4. Opracowanie z partnerem ponadnarodowym ostatecznej wersji wdrożeniowej produktu z uwzględnieniem wyników testowania i przeprowadzonej analizy
  5. Wdrożenie rozwiązania do praktyki, z możliwym wsparciem partnera ponadnarodowego
  6. Wypracowanie rekomendacji oraz instytucji użytkownika w celu zapewnienia skutecznej trwałości stosowania wypracowanego rozwiązania

grupy docelowe

  1. Mikro i małe przedsiębiorstwa
  2. Pracownicy fizyczni w wieku przedemerytalnym i emerytalnym
  3. Przedstawiciele kadry zarządzającej/właściciele przedsiębiorstw jako grupy, której udział we wsparciu jest niezbędny do wdrożenia nowego modelu.

Opis nowego rozwiązania

Rolą przedstawianego modelu jest oddziaływanie na obecny stan przedsiębiorstwa oraz budowanie wizji rozwoju w średnio- i długookresowej perspektywie. 

Uwzględnienie znaczenia pracowników fizycznych w wieku w wieku przedemerytalnym i emerytalnym w mikro i małych przedsiębiorstwach oraz nowe podejście w stosunku do rozwiązań dostępnych na polskim rynku ma na celu zweryfikowanie możliwości rozwojowych i wdrożenie efektywnych praktyk zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie. Dzięki kreatywnemu podejściu oraz innowacyjnemu myśleniu instrument ten pozwala organizacjom usprawnić procesy i dążyć do wykorzystania potencjału kadrowego pracowników fizycznych w wieku w wieku przedemerytalnym i emerytalnym jako atutu wobec nadchodzących tendencji.

  1. Model wsparcia przedsiębiorstw w utrzymania aktywności zawodowej pracowników fizycznych w wieku przedemerytalnym i emerytalnym,
  2. Model przygotowania pracowników fizycznych w wieku przedemerytalnym i emerytalnym do pozostania na rynku pracy.